Metamorfoza nawyków. Jak ułatwić trudny proces zmiany?

Metamorfoza nawyków. Jak ułatwić trudny proces zmiany?
  • Opublikowano: 2017-05-10

Nawyki kształtują nasze wybory, jakość życia i poczucie szczęścia. Ich natura jest jednak w dużej mierze nieświadoma i silnie zautomatyzowana. Najcięższa do przełamania jest rutyna, ponieważ to właśnie ona trzyma nas w wygodzie przyzwyczajeń i wystarczającej satysfakcji. Jak przełamać to, co “wystarczające” i sięgnąć po życie, na które rzeczywiście zasługujemy?

Zawsze, kiedy podejmuję się pisania o nawykach, przychodzi mi na myśl sytuacja, kiedy wpadłam do jednej z moich znajomych na popołudniową kawę. Za każdym razem, kiedy wchodziłam do kuchni, aby uzupełnić opustoszałe talerzyki, uderzałam ręką o drewniany, haczyk przy drzwiach. Nieustannie, a co gorsza, z niebywałą precyzją. Działo się tak dlatego, że w miejscu nieszczęśliwego haczyka w mojej kuchni znajduje się włącznik. Za piątym razem wreszcie udało mi się nie obić ręki, ale wymagało to ode mnie dużego skupienia. Niezbyt przyjemna sytuacja obcowania z codziennymi nawykami uświadomiła mi, że nawet budowanie najprostszego przyzwyczajenia, wymaga od nas nie tylko siły woli, a przede wszystkim skupienia i ciężkiej pracy. W przypadku włączników nie jest łatwo, więc rzeczy bardziej skomplikowane, takie jak zła dieta albo palenie, to już prawdziwy dramat. Co możemy zrobić, aby droga do celu, jakim jest zmiana złych przyzwyczajeń, była choć odrobinę prostsza?

W jaki sposób łatwiej zbudować nawyk?

1.Zmiany ciągną za sobą zmiany.

Nie mam najmniejszego zamiaru namawiać Cię do wywrócenia życia do góry nogami, choć z doświadczenia wiem, że takie działanie otwiera wiele wspaniałych ścieżek. Mimo to nie ulega wątpliwości, że każdy nawyk wymaga przeobrażenia tego, co wyzwala niepożądane sytuacje, czyli bodźców. Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dowodzą, że np. zmiana miejsca zamieszkania daje nam łatwość rozpoczęcia bardziej zbalansowanego życia.  Eksperymenty pokazują, że w ciągu trzech miesięcy od przeprowadzki jesteśmy najbardziej skłonni do wprowadzania zmian, takich jak bardziej ekologiczne zarządzanie wodą czy energią. Staraj się zadziałać, wprowadzić trochę zamieszania do własnego życia, a zobaczysz, że po jednej, dwóch czy trzech zmianach, kolejne nie będą stanowiły dla Ciebie najmniejszego problemu.

2.Zarządzaj energią.

Nikt nie myśli racjonalnie oraz nie podejmuje dobrych decyzji, będąc kompletnie wyczerpanym. Właśnie dlatego podczas odchudzania wieczory są prawdziwym sprawdzianem naszej silnej woli. Pod koniec dnia jesteśmy zwyczajnie zbyt zmęczeni i nie mamy wystarczająco sił, aby się kontrolować. Postaraj się zadbać o to, aby nie wypłukiwać się kompletnie z energii. Najprostszym przykładem jest dieta, w której najważniejszym aspektem są regularne posiłki lub sport, w którym krótki ale częsty trening, przynosi o wiele lepsze efekty niż mordercze 20 km raz na jakiś czas.

3.Zmień otoczenie.

Jeżeli zaczniesz przebywać w otoczeniu biegaczy, będzie Ci bardzo trudno nie zostać jednym z nich. Myślę, że niemałą rolę odgrywają tu neurony lustrzane, które uaktywaniają się podczas obserwowania czynności wykonywanej przez drugą osobę. Neurony lustrzane umożliwiają nie tylko rozpoznawanie cudzych emocji, empatyzowanie i współodczuwanie, ale także naukę poprzez obserwację. Fenomen dotyczący zaraźliwego ziewania czy wspólnych wzruszeń wspomoże nas także w zmianie niechcianych przyzwyczajeń.

4.Skup się na tym, co sprawia Ci przyjemność.

Zmiana nawyków jest sama w sobie kosztownym procesem, dlatego nie musimy dodatkowo jej utrudniać. Najlepiej przechodzić wielkie metamorfozy, postępując zgodnie z naszym systemem wartości, co nie tylko znacząco ułatwi sprawę, ale także pozwoli nam wytrwać w nowych przyzwyczajeniach. O metodzie, która pozwoli odkryć Twój nieuświadomiony potencjał poczytasz tutaj. Dzięki narzędziu Reiss Motivation Profile, będziesz mógł podejść do motywacji wewnętrznej w indywidualny sposób, uporządkować i rozszerzyć wiedzę o samym sobie, a także wprowadzić w życie nawyki zgodne z wartościami, którymi kierujesz się w życiu.

Mam nadzieję, że powyższe punkty znacząco ułatwią proces zmiany niechcianych przyzwyczajeń i pozwolą wytrwać w nowych, konstruktywnych nawykach. Pierwszy krok do bardziej satysfakcjonującego życia możesz postawić już dziś. Do dzieła!

Udostępnij


Komentarze