Ładna i głupia - kobiecy seksapil na wysokich stanowiskach

Ładna i głupia - kobiecy seksapil na wysokich stanowiskach
  • Opublikowano: 2016-07-27

Wysoka pozycja w firmie to według stereotypów miejsce głównie dla mężczyzn. Szczęśliwie dla sprawiedliwości między obiema płciami, sytuacja ta ulega zmianie. Mimo to, wspinając się po szczeblach kariery, wciąż możemy potknąć się o różnorodne problemy z kategorii "płeć". Jeden z nich dotyczy dopasowanych spódnic oraz butów na obcasie i ma na imię seksapil. Co o atrakcyjności kobiet na wysokich stanowiskach mówi psychologia?

"Kura domowa" albo bizneswoman

Stereotyp kobiety jest bardzo złożony i w wielu przypadkach zależy od kontekstu kulturowego. Inny zobaczymy w krajach europejskich, inny w muzułmańskich, jednak przeprowadzając badania nad stereotypizacją we wcześniejszych pracach badacze podzielili sylwetkę kobiety na trzy części: "kurę domową", bizneswoman oraz kobietę atrakcyjną fizycznie. Kiedy te, pozornie sprzeczne ze sobą, obrazy zaczynają się przenikać, powstają niesprawiedliwe osądy, a kobiety oceniane są pochopnie przez pryzmat utartych w społeczeństwie norm.
Jak to zwykle bywa z pytaniami w psychologi, najlepszym wyjściem na znalezienie odpowiedzi jest przeprowadzenie badania. W tym wypadku zastanawiano się, w jaki sposób seksapil będzie wpływał na zajmowanie przez nią wysokiego stanowiska.

Peter Glick i jego zespół postanowili nagrać krótki film i skonfrontować przypuszczenia z nauką, aby sprawdzić w jaki sposób społeczeństwo odbiera kobietę w miejscu przypisywanym głównie mężczyznom i jak do tego wszystkiego ma się jej atrakcyjność fizyczna.

Obcasy i czarny golf

Podczas badania uczestnicy podzieleni na dwie grupy oglądali dwie wersje video, na którym wypowiadała się ta sama kobieta. Temat nie zahaczał o nic spektakularnego - zainteresowania, życie, codzienne sprawy. Oba nagrania różniła tylko jedna rzecz - na jednym z nich kobieta miała wyraźny makijaż oraz seksowny strój (buty na obcasie, bluzka z dekoltem) na drugim nosiła nie wyróżniający się czarny golf, spodnie i płaskie buty.
Badanym, podzielonym wcześniej na dwie grupy, dziewczyna została przedstawiona jako recepcjonistka (niski status społeczny), natomiast drugiej jako senior managera (wysoki status społeczny). Po obejrzeniu oceniali oni dziewczynę pod kątem kompetencji i inteligencji.

Atrakcyjna ale...

Ładna, ale niekompetentna. Właśnie tak badani myśleli o kobiecie atrakcyjnej. Seksowna manager nie wzbudzała ani pozytywnych emocji, ani zbytniego szacunku, wręcz przeciwnie. Mimo że negatywny stereotyp kobiety atrakcyjnej wciąż utrudnia obiektywne postrzeganie pań i ich kompetencji, sytuacja się polepsza. Wraz z rozprzestrzeniającą się świadomością krzywdzących stereotypów już niedługo nie będziemy musiały zawijać się po szyję w czarne swetry, by sprawiać wrażenie bardziej kompetentnych.

Udostępnij


Komentarze