W ogrodzie kwitnie pasja

W ogrodzie kwitnie pasja
  • Opublikowano: 2016-06-22

Projektantka ogrodów, artystka, mama. W jej głowie kłębi się mnóstwo szalonych pomysłów w odcieniu niezmiennie świeżej zieleni. Podróżuje, pisze, tworzy... Za swoje projekty zdobywa wyróżnienia na całym świecie. Zdobyła II miejsce za projekt w Pekinie, Chinach a ostatnio odbierała statuetkę w Mediolanie. Dzisiejsza kobieta z pasją - Agnieszka Hubeny-Żukowska.

Zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami, zawsze oddana w stu procentach temu, co kocha. Pasja do projektowania w zielonej, żywej przestrzeni pojawiła się równo 20 lat temu, podczas wizyty w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze ogrody okazały się na tyle czarujące, że rozkochały w sobie Agnieszkę do szaleństwa. To szaleństwo trwa nadal i zaowocowało otworzeniem Pracowni Sztuki Ogrodowej. To właśnie tam dzieją się niesamowite rzeczy,

Mimo iż podróże oraz pisanie pozornie wydaje się być oderwane od tematyki związanej z roślinnością, w tym przypadku nie ma sposobu, aby tego nie połączyć. Pasja Agnieszki pcha ją w stronę ogrodów nawet w najbardziej oderwanych od projektowania dziedzinach. Ogrody tworzy, opisuje, fotografuje, omawia. W podróżach szuka inspiracji na nowe projekty. Odkrywa florę innych państw, kultur, szuka w nich świeżości i niestandardowego myślenia, które potem wplata do swoich prac. Po godzinach Agnieszka prowadzi bloga o nazwie Zielona Ekspansja. Wystarczy rzucić okiem, poczytać... Dowiedzieć się, w jaki sposób pisze o ogrodach... Wtedy wszystko staje się zupełnie jasne.

Ostatnio odwiedziła Mediolan, aby odebrać prestiżową nagrodę w konkursie A' Design Award & Competition, gdzie podczas gali jej praca została nagrodzona. W rywalizacji brali udział architekci i projektanci z 88 krajów, jednak Agnieszka w swojej kategorii pozostaje bezkonkurencyjna.

Każdy jej projekt jest indywidualny. Nie istnieje kalka, czy powielanie schematów. W pracowni realizują się marzenia o pięknym, estetycznym, otoczeniu, które ma uprzyjemniać letnie wieczory przy grillu czy poranne wyjście z domu do pracy. Ogród to nie tylko miejsce sezonowe, ale całoroczna, bardzo znacząca część domu, która w dużej mierze odpowiedzialna jest za jego atmosferę. Ogród musi być niepowtarzalny, wyjątkowy, wręcz szyty na miarę. Każdy kwiat ma swoje miejsce, zagospodarowanie przestrzeni jest przemyślane w każdym calu - piękno ma swój porządek i charakter. Jednak projektowanie to dla niej nie tylko techniczne rozplanowanie przestrzeni. Kiedy zajrzycie na jej bloga i przeczytacie opisy żywych, zielonych przestrzeni, które tworzy, dowiecie się, że czasami linijka odchodzi w zapomnienie, a estetyka miejsca to barwa, temperatura, kształt. Pierwsze skrzypce gra osobisty charakter miejsca. Agnieszka inspiruje się również parkami - "bezimiennymi" rosnących spokojnie bez rozgłosu oraz tymi słynnymi m.in. w Barcelonie.

Poza niesamowitymi ogrodami, które są dla Agnieszki chlebem powszednim, ta niezwykła kobieta jest odpowiedzialna za ciekawe zjawisko, jakim są słynne na pomorzu, Blizińskie labirynty. Zachęcam, aby zagubić się nie tylko tam, ale także w pasji, jaką Agnieszka Hubeny-Żukowska, żywi do ogrodów.

Znajdziecie ją m.in. na:
www.pracowniasztukiogrodowej.blogspot.com
oraz blogu
www.zielonaekspansja.blogspot.com

Udostępnij


Komentarze