Nie jestem wystarczająco dobry

Nie jestem wystarczająco dobry
  • Opublikowano: 2016-05-27

"Jestem z ciebie dumny" - jak często słyszysz to od bliskich? Jak często mówisz to swoim dzieciom, czy przyjaciołom? Brak wiary w siebie to najprostsza droga do odebrania sobie szczęścia i marzeń. W jaki sposób zdobyć pewność siebie i pokochać swoje życie tu i teraz?

Może brzmi to sztucznie, patetycznie, a może to zdanie obiło ci się o uszy już tysiące razy. Głupota współczesnego rozwoju osobistego polega na tym, że wartościowe treści nie są dawkowane. Zaczynamy uciekać od sloganów, stronimy od treści, które już wszystkim się przejadły. Atakowani ze wszystkich stron motywującymi cytatami i pozytywnym myśleniem, przestajemy zastanawiać się nad istotnością płynących do nas treści. Niestety nawet tych, które są istotne dla jakości naszego życia. Nieważne, że już ci się to znudziło. Mam zamiar powtórzyć to jeszcze raz - uwierz w swoje możliwości.

Najbardziej dziękujemy za wsparcie

Osiągając życiowe szczyty, odbierając nagrody na przeróżnych galach i wydarzeniach ludzie wygłaszają przemowy i wspominają tych, którzy ich wspierali. Z pewnością to zauważyłeś, ale bardzo możliwe, że uznałeś to za normalny element wystąpień. Nie jest to jednak wcale takie oczywiste. Ludzie sukcesu mają świadomość, że ich osiągnięcia budowali nie tylko oni sami, ale także ludzie dający im motywację w trakcie długiej drogi na szczyt.

Wsparcia, komplementów, przeświadczenia, że zrealizujemy postawione cele -w dzieciństwie bardzo często brakuje nam właśnie tego. Lęk o "zepsucie" dzieci i zrobienie z nich pyszałków, przysłania kwestię budowanie zdrowej pewności siebie. Winę ponosi także nasza kultura, w której skromność jest cechą bardzo pożądaną i wartościową. Owszem, jest ona istotna, jednak deficyt pewności siebie, który doskwiera w nam dzieciństwie, zbiera plony przez całe dorosłe życie, jeżeli odpowiednio się z nim nie uporamy.

Przeciętny dwulatek słyszy 432 negatywne zdania na dzień, a tylko 32 pozytywne. Uwierzysz?

Statystyki są przerażające. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby naprawić niekorzystną postawę względem samego siebie. Weź pod uwagę, że:

1.Nie zawsze masz rację

Większość wyobrażeń, które tworzy twój umysł uznajesz za fakt. Dlaczego? Negatywne myśli nie muszą być niezaprzeczalną prawdą. Spróbuj trochę się ze sobą posprzeczać. Uważasz, że jesteś beznadziejny? Kolejny projekt nie wyszedł, spotkanie nie poszło po Twojej myśli. Powiedz sobie coś zupełnie odwrotnego, twórz kontrasty do negatywnych stwierdzeń, znajdź pozytywne strony pozornie mało satysfakcjonujących sytuacji i wyciągaj z nich wnioski.

2.Zdolności

Rozumiem, że chcesz być coraz lepszy i sukcesywnie się rozwijać. Świadomość niedoskonałości nie musi być przytłaczająca. Nie zapominaj o tym, żeby od czasu do czasu pochwalić samego siebie. Może nawet częściej niż od czasu do czasu? Nic nie motywuje tak bardzo jak komplementy. To właśnie one powinny działać, jak samospełniająca się przepowiednia.

3.Pułapka perfekcjonizmu

Myślę, że jest to głównie bolączka kobiet na diecie. "Polubię swoje ciało, gdy schudnę X kilo i zmieszczę się w rozmiar S". Szczerze wątpię. Nie czekaj, żeby pokochać siebie, nie stawiaj sobie warunków. Błędy będziesz popełniać zawsze, nie ma innej możliwości. Polub siebie teraz, przestań się porównywać i każdego dnia stawaj się lepszą wersją siebie.

Udostępnij


Komentarze