Ja, Facebook i koncentracja

Ja, Facebook i koncentracja
  • Opublikowano: 2016-04-21

Czas na pracę! Tak... Co za zapał! Co za niepohamowany euforia na samą myśl zrobienia czegoś produktywnego! Szkoda tylko, że po pół godziny zadowalającej aktywności najszczersze chęci kradnie Facebook, mail, przekąska i nagle jesteśmy w stanie znaleźć milion sposobów, jak odciągnąć naszą uwagę od pracy. Koszmar... W jaki sposób zwiększyć swoją koncentrację?

Konsekwencja

Zwykłe postanowienie zrobienia czegoś nie zdaje się na nic... Trzeba być konsekwentnym w podejmowanych krokach. Jeżeli mówisz sobie "wyłączam Facebooka" to znaczy wyłączam i już. Czas zrezygnować z kilkunastu zakładek o tematyce biegnącej od diety, przez wiadomości i na YouTubie skończywszy. Pamiętaj jednak, że nie musisz obwiniać się o każdą bezproduktywną minutę spędzoną w sieci. Trzeba zdawać sobie sprawę, że za wszystkimi przyjemnymi aplikacjami i stronami stoi sztab ludzi walczących o Twoją uwagę. Oni się na tym znają i są w tym dobrzy, dlatego nic dziwnego, że jest tak jak jest. Nie można sobie jednak pozwolić na marnowanie cennego czasu. Łatwiej oczywiście powiedzieć niż zrobić, ale na szczęście z pomocą przychodzi...

Jasna strona technologii

Aplikacje to moi najlepsi przyjaciele i najgorsi wrogowie. Sęk w tym, ze trzeba używać ich rozważnie i świadomie.Jak każdy zasób można wykorzystywać je zarówno w dobrym, jak i w złym celu. Skupimy się jednak na ich jasnej stronie mocy.

Freedom - aplikacja, która daje Ci czas

Blokuje dostęp do sieci przez określoną ilość godzin. Pozwala rozplanować dokładnie każdą minutę, którą możesz przeznaczyć na pracę, a następnie odpoczynek ponownie logując się do internetu. Praca jest bardziej efektywna i zorganizowana. Planowanie daje wolność.
Link tu: https://freedom.to/

Chrome i jego wtyczki

Zachęcam do wyszukania w zakamarkach Chrome dodatku "StayFocused". Godziny spędzone na Facebooku czy innych portalach ograniczamy do konkretnej ilości czasu. Po przekroczeniu go wtyczka sprowadza nas na ziemię krótkim pytaniem:

"Shouldn't you be working?"

Nie ma opcji na wybłaganie komputera o dodatkowe kilka minut. Następna okazja do scrollowania tablicy już jutro! :)

Toggl

Ta aplikacja to po prostu timer, w którym możemy tworzyć projekty i mierzyć czas, jaki przeznaczamy na daną aktywność. Niby proste, ale jednak genialne. Jeżeli działa na Ciebie presja czasu i upływające minuty w rogu ekranu dają Ci motywację - właśnie nalazłeś aplikację doskonałą.
Link tu: https://toggl.com

Todoist

Aplikacja do tworzenia list zadań, jakich obecnie wiele w internecie. Tę polecam, ze względu na przyjemny interfejs oraz tworzenie raportów i pomiar efektywności. Wszystko zamknięte w wykresach, przyjemne dodawanie notatek, dat, alarmów. Działa jak należy i przyjemnie się z nią współpracuje.
Link tu: https://pl.todoist.com

Poza aplikacjami

Pozostają także inne sposoby na zwiększenie koncentracji. Do prostych technik możemy zaliczyć brutalne wyłączenie wi-fi, jeżeli akurat internet nie jest nam niezbędny do pracy. Porządek w miejscu pracy i wyciszony telefon każdemu wyjdą na dobre. A co powiesz na zmianę pozycji pracy? Z laptopem można siedzieć nie tylko przy biurku, a okazuje się, że w odrobinę mniej wygodnych pozycjach, nasza koncentracja jest o wiele większa.

Mam nadzieję, że dzięki tym sposobom uda Ci się uniknąć dobrze znanego efektu "spędziłem cały dzień przy komputerze, ale nic nie zrobiłem".

Udostępnij


Komentarze