Weź oddech i pracuj.

Weź oddech i pracuj.
  • Opublikowano: 2015-12-26

Za dużo pracy? Tylko spokojnie. Do tego trzeba po prostu sprytnie podejść.

Jak zawsze – cel

Patrząc na system pracy, którym hołdują niektóre firmy mam wątpliwości, ale generalnie w pracy chodzi o osiąganie celów. Odsiadywanie bezczynnych godzin z przerwami na Facebooka, YT, kawę i papierosa jest całkiem przyjemną tradycją, ale czy nie lepiej skupić się i skończyć to, po co przyszło się rano do biura? Ceń swój czas i skoncentruj się. Skupienie to najwspanialszy sposób na skurczenie czasu Twojej pracy. W koncentracji ważna jest świadomość. Uświadom sobie cele, sprecyzuj je, zaglądaj do nich, przyklej na biurko, przypominaj sobie, kiedy tylko tego potrzebujesz. Żeglujesz w morzu obowiązków, więc czas wyznaczyć kierunek.

Technologia podaje dłoń

Może aplikacja? Dlaczego nie. Tych do gospodarowania czasem i zarządzania zadaniami jest mnóstwo i warto rozeznać się, z którymi chcielibyśmy współpracować. Funkcjonalność, przyjemny background – coś co umili pracę, a co najważniejsze lepiej ją zorganizuje. Synchronizacja i powiadomienia nie ą konieczne. To nieprawda, że w każdej chwili może przyjść coś ważnego. Jeżeli wyznaczysz konkretny czas w ciągu dnia na czytanie maila to wystarczy. Świat się nie zawali, gdy nie odpiszesz na niego w ciągu 5 minut. Ludzie mają telefony i Facebooka, żeby powiadomić cię o katastrofie, która natychmiast wymaga naprawienia. Opracowanie systemu zajmie czas na początku, potem jest tylko łatwiej. Jeżeli skonstruujesz dobrą maszynę – będziesz mógł na niej jechać długo i baaardzo daleko.

Dostępny, ale nie za bardzo

Bycie wiecznie online jest rozpraszające, czasochłonne i nie pozwala się skupić. Wyłącz Facebooka podczas pracy. To możliwe – naprawdę. Boli tylko na początku. Potem kończysz to co miałeś do zrobienia godzinę wcześniej niż zwykle i zaczynasz doceniać odcięcie się od scrollowania tablicy w czasie pracy. Internet nauczył nas wiecznej dostępności, ale my wciąż mamy życie, plany i ograniczoną liczbę godzin w ciągu doby. Naucz się mówić „nie” w momentach, kiedy rzeczywiście możesz odmówić zrobienia czegoś „na już”. Nie wszystko trzeba robić od razu, a nawet nie powinno się tego robić. Czas zacząć mądrze odmawiać.

Szablony i kalendarze

O kalendarzach można pisać książki. One nie służą tylko do spotkań, ale nie używa się ich też do wszystkiego. Może oznaczanie kolorami rzeczy prywatnych i służbowych, a może osobne kalendarze dla tych dwóch różnych sfer naszego życia? Nie upychaj wszystkiego w jednym dniu. To frustrujące. Nie zdążysz i będziesz miał do siebie pretensje, że tak beznadziejnie organizujesz sobie czas, a po co? 2 zadania z jednej branży, 2 zadani z kolejnej i w przeciągu tygodnia zrobisz więcej i z większym spokojem, bez wyrzutów sumienia.

Tam gdzie jest taka możliwość używaj szablonów. Nie musisz być kreatywny w każdym rutynowym piśmie. Poezję pisz dla siebie i pozwól sobie być choć trochę prozaicznym Schematy nie są niczym złym i z jakiejś przyczyny istnieją. Tą przyczyną jest ułatwianie sobie i innym życia.

Na to czekam

Nie wszystko zależy od nas – na całe szczęście i nieszczęście. Często realizacja dużego projektu wymaga wielu rąk, a nawet nóg. Kiedy dużo ludzi robi wiele rzeczy, wymagających potem synchronizacji łatwo się pogubić, ale Ty możesz temu zapobiec. Zrób listę projektów, na które czekasz. Da Ci to świadomość, dlaczego w pewnym momencie utknąłeś w miejscu i brakuje jednego puzzla układanki. Ten puzzel jest u kogoś innego, a wiedza u kogo, gdzie i jak długo będziesz na niego czekał pozwoli lepiej zaplanować Twoją pracę.

Mam nadzieję, że wziąłeś głęboki oddech i wszystko jest w porządku.

Bez nerwów.

Na spokojnie zawsze pracuje się lepiej. Byle tylko organizacja była dobra.

I uśmiechnij  się.

 

Udostępnij


Komentarze