Kanał Panamski - siódmy cud nowożytnego świata

Kanał Panamski - siódmy cud nowożytnego świata
  • Opublikowano: 2015-10-09

Panama szczyci się "siódmym cudem nowożytnego świata", jakim jest Kanał Panamski. Łącznik pomiędzy dwoma oceanami jest jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, a jego przepłynięcie nie zajmuje więcej niż 10 godzin.

Kanał Panamski ma długoś ponad 80 km (12 śluz), zbudowany został w latach 1904-1914, a oficjalnie otwarty w roku 1920, położony na Przesmyku Panamskim, łączący wody Oceanu Atlantyckiego (przez Morze Karaibskie) z wodami Oceanu Spokojnego.

Jest on jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, która wydatnie skróciła trasę, jaką musiały pokonywać wcześniej statki, np. droga morska z san Francisco do Nowego Jorku uległa skróceniu o 14 500 km. Podczas budowy Kanału Panamskiego zmarło około 25 tys. robotników a około 20 tys. z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą.

Kraj kanału – nie byłoby kanału, nie byłoby Panamy – mówił prof. Henryk Szlajfer z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW. Historycznie rzecz biorąc Panama jest częścią Kolumbii, która została oderwana w związku z projektami budowy kanału.

Udostępnij


Komentarze